Blog

Sultanbeyli Kiremit Çatı Aktarma Ustası


Facebook Twitter LinkedIn Google+ Hizmet Bölgelerimiz


adalar-kiremit-cati-ustasi-3

Sultanbeyli Kiremit Çatı Aktarma Ustası Önce Bölgeye uygulanacak çalışma için Sultanbeyli Kiremit çatı Alanında uzman ustalarımız keşif yaparak proje hazırlarlar.
Sultanbeyli Kiremit çatılarınızın Olduğu alanlarda nelere ve İhtiyaç duyulduğu Sultanbeyli Kiremit çattı ustalarımız Tarafından Uygulamaya konulur.
Sultanbeyli Kiremit çatı ustalarımız Analiz yapılan Sultanbeyli Kiremit Çatı yapılacak bölgeye gerekli duyulan malzeme saptarlar.
Sultanbeyli Kiremit çatılarınızın olduğu alanlarda nelere ihtiyaç duyulduğu Sultanbeyli Kiremit çattı ustalarımız tarafından uygulamaya konulur.

Öncelik olarak İstanbul geneline tüm bölgelerine Sultanbeyli Kiremit çatı uygulamaları Sultanbeyli Kiremit çatı sistemleri profesyonel Sultanbeyli Kiremit çatı ustalarımız tarafında güven ve kalite ilkelerini siz değerli müşterilerinine en ekonomik fiyatlar ile sunmaktadır.Sultanbeyli Kiremit Çatı Ustalarımız Türkiye genelinede hizmet vermektedirler.BİZE ULAŞIN

Sultanbeyli
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sultanbeyli, İstanbul sayfasından yönlendirildi)
Sultanbeyli
— İlçe —
Sultanbeyli’nin İstanbul’daki konumu
Sultanbeyli’nin İstanbul’daki konumu
Ülke Türkiye
İl İstanbul
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Yönetim
– Kaymakam İbrahim Özefe [1]
– Belediye başkanı Hüseyin Keskin (AK Parti)
Yüzölçümü
– Toplam 35 km2 (13,5 mi2)
Rakım [2] 130 m (427 ft)
Nüfus (2015)[3]
– Toplam 321,730
– Kır –
– Şehir 321,730
Zaman dilimi DAZD (+2)
– Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İnternet sitesi: sultanbeyli.bel.tr
Sultanbeyli, İstanbul ilinin bir ilçesidir. Sultanbeyli adı “Sultanbeyli’nin yeri” olarak bilinirken daha sonra “Sultan Beyliği Çiftliği”, “Sultan Beyliği” daha sonrada “Sultanbeyli” olarak kullanılagelmiştir.

İçindekiler [gizle]
1 Tarihçe
2 Ulaşım
3 Sultanbeyli İlçesine bağlı mahalleler
4 Eğitim
4.1 İlkokullar
4.2 Ortaokullar
4.3 Liseler
5 Nüfus
6 Coğrafya
7 Politika
7.1 Yerel Seçimler
7.2 Genel seçimler
8 Kaynaklar
9 Dış bağlantılar
Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]
Sultanbeyli’nin tarihi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Roma ve Bizans İmparatorluğu döneminde, Üsküdar’dan Gebze’ye kadar olan bölgenin Tekfurluk yani mülki idare merkezi olmuştur. Bugün Sultanbeyli ilçesinin sınırları içerisinde bulunan, tarihi Aydos kenti ve kalesiyle, Sultanbeyli ovası civarındaki yerleşim yerlerinin de dahil olduğu coğrafi bölge, antik çağ ve sonrasında, kavimler yolu üzerinde önemli bir ara istasyon durumundaydı. Stratejik konumu nedeniyle, ortaçağda ve sonrasında uzun bir süre bu merkez olma niteliğini koruyacaktı. Asya-Anadolu tarafıyla, İstanbul-Avrupa arasındaki ana ulaşım yolu (bugünkü Fatih Bulvarı yani tarihi Bağdat Caddesi) bu bölgeden geçtiğinden, bütün askeri ve sivil ulaşım açısından büyük önem taşımaktaydı.

İstanbul ile Anadolu’nun bağlantı yolu üzerinde olması sebebiyle fetihten önce İstanbul’a sefer düzenleyen Türk orduları tarafından öncelikle fethedilmesi gereken bir anahtar konumundaydı. Diğer taraftan Anadolu yönünden savaşa hazırlanan Bizans ordusu bölgede toplanıp konaklıyordu. Bu özelliği fetihten sonra Osmanlı ordusu tarafından kullanılmaya devam etmiştir.

Sultanbeyli 1328 yılında Orhan Gazi’nin emriyle, Akça Koca, Konur Alp ve Abdurrahman Gazi komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından fethedilmiştir. Bu fetih, tekfur kızının kaleyi teslim etmesi nedeniyle kolaylıkla gerçekleşmiş ve bu hadise erken dönem Osmanlı fütuhatı içerisinde müstesna bir yer teşkil etmiştir. Kale tekfurunun kızı, kale kuşatıldığı günlerde, rüyasında önce İslam peygamberini görme lütfüne erişir. Sonra rüyasında kendisini düştüğü kuyudan kurtaran insanın, Osmanlı akıncılarının başındaki kişi olduğunu fark edince gerçeği kavrar ve onlara bir mektup yazarak kalenin çatışmasız teslimine yardımcı olur. Fetihten sonra da rüyada görmüş olduğu Osmanlı akıncı beyi Gazi Rahman (Abdurrahman Gazi) ile evlenerek Osmanlıların genişleme alanındaki diğer etnik unsurlarla sıhriyet hısımlığı kurmakta gösterdikleri hoşgörülü yaklaşımın bir numunesini göstermiş olacaktır. Bu evlilik gerek Türklerin gerekse Rumların hafızalarında uzun zaman silinmeyen izler bırakmıştır. Bu hadisenin hatıra ve izlerini taşıyan Aydos Kalesi’nin kalıntıları hala mevcuttur.

Aydos Kalesi, İzmit (Nikomedia) şehrinden (ve kalesinden) batıya doğru gidildiğinde, bu aradaki bölge içerisinde en mühim kaleydi. Kervanların yol güvenliği de dâhil olmak üzere, sonraki dönemlerde iç kale haline gelen Aydos Kalesi’nin, İstanbul’un fethiyle birlikte, bu stratejik önemi azalacaktı.

Abdurrahman Gazi’nin kabri bugün Sultanbeyli ile komşu olan Sancaktepe ilçesi sınırları içerisindedir. Ayrıca Söğüt’te Ertuğrul Gazi türbesinin yanında temsili kabri bulunmaktadır.

Sultanbeyli’deki arazilerin büyük kısmına Padişahın kız kardeşi Cemile Sultan malik iken 22 Şubat 1893 tarihinde bu araziler Osmanlı Devleti’nin Bahriye Nazırı (Denizcilik Bakanı) Hasan Hüsnü Paşa’ya satılmıştır.

Hasan Hüsnü Paşa vefat edince oğlu Hilmi Bey tarafından malik olduğu bu araziler 10 Haziran 1911 tarihli Bakanlar Kurulunun onayı ile Frans Flipson isimli Belçika uyruklu bir şahsa satılmıştır. Milli Mücadeleden sonra ülkemizdeki birçok batılı işadamı gibi Frans Flipson da İstanbul’dan ayrılmış ve sahip olduğu arazileri satmak istemiştir. Ancak bu arazilerin tapuları ve orman sınırları konusunda çıkan sorunlar nedeniyle arazilerin satış işlemini gerçekleştirememiştir.

Ukrayna’da zulüm ve katliama uğrayıp göç eden Yahudilerden bir kısmına Osmanlı Devleti sahip çıkarak, bunlardan otuz üç aileyi Sultanbeyliği çiftliğinde geçici olarak ikamet ettirdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında bu Musevi göçmenler kendi istekleri üzerine Batı Avrupa ve Amerika’ya göç etmişlerdir.

Flipson’un ölümünden sonra varisleri tarafından Sultanbeyli arazileri bugünkü hissedarlara satılmıştır. Ayrıca 1945 yılında Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin bir kısmı hükümetçe 7.500 dönümlük arazi istimlak edilerek Sultanbeyli’ye yerleştirilmiştir.

1957 yılında Sultanbeyli köyünün kurulmasına karar verilmiştir. Köyün kurulmasından sonra köy merkezinde rıza-i taksimle düzenli yerleşim merkezi oluşturuldu. Eski Ankara-İstanbul Yolu köyün içinden geçmekteydi. Köyün kurulmasından sonra bazı hissedarlar hisselerini satmaya başladılar. Orman idaresinin Sultanbeyli’ye tahdit koyması ve idare ile hissedarlar arasındaki davanın devam etmesi sebebiyle bu satışların tapu devri yapılamamıştır. Satışlar önceleri gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile daha sonra Köy İhtiyar Heyetinin tasdik ettiği senetlerle ve en son dönemde de el senetleri ile devam etti.

TEM Otoyolu’nun Köyün içinden geçmesi köyü cazip hale getirmişti. 1985-1987 yılları arasında hızlı yapılaşma etkinliklerinin neticesinde Sultanbeyli bugünkü haline ulaşmış oldu. 31 Aralık 1987 tarihinde Sultanbeyli köyünde belediye kurulması kararı alındı. Ancak ilk belediye seçimleri 26 Aralık 1989 yılında yapıldı. 1992 yılında da Sultanbeyli ilçe oldu.[4]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]
İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan Anadolu Otoyolu (Otoyol 4) ilçenin içerisinden geçmekte ve Sultanbeyli gişeleriyle otoyola giriş çıkış yapılabilmektedir. İstanbul’un birçok ilçesine otobüs ve dolmuş toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilinmektedir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda 3 ayrı metro hattı ve 1 adet de ilçe merkeziyle tarihi Aydos Kalesi’ni birbirine bağlayan teleferik hattı yapılması düşünülmektedir.[5] [6]

Sultanbeyli İlçesine bağlı mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]
Abdurrahmangazi
Adil
Ahmet Yesevi
Akşemsettin
Battalgazi
Fatih
Hamidiye
Hasanpaşa
Mimar Sinan
Mecidiye
Mehmet Akif
Necip Fazıl
Orhan Gazi
Turgut Reis
Yavuz Selim
Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]
İlkokullar[değiştir | kaynağı değiştir]
Ahmet Yesevi İlkokulu
Akşemsettin İlkokulu
Battalgazi İlkokulu
Cumhuriyet İlkokulu
Çağdaş Yaşam Türkan Tutumluer İlkokulu
Gölet İlkokulu
Hasanpaşa İlkokulu
İTO Şehit Er Dursun Sıvaz İlkokulu
Kaptan-ı Derya İlkokulu
Mehmet Corcor İlkokulu
Mehmet Akif Ersoy İlkokulu
Mimar Sinan İlkokulu
Namık Kemal İlkokulu
Nene Hatun İlkokulu
Sultanbeyli Merkez İlkokulu
Şehit Öğretmen Hamit Sütmen İlkokulu
Toki Adil İlkokulu
Turgut Reis İlkokulu
Yaşar Paşalı İlkokulu
Yıldırım Beyazıt İlkokulu
Zübeyde Hanım İlkokulu
Ortaokullar[değiştir | kaynağı değiştir]
Abdurrahmangazi İmam Hatip Ortaokulu
Ahmet Yener Ortaokulu
Akşemsettin Ortaokulu
Anafaratalar İmam Hatip Ortaokulu
Atatürk Ortaokulu
Aydos İmam Hatip Ortaokulu
Battalgazi İmam Hatip Ortaokulu
Cumhuriyet Ortaokulu
Ertuğrul Gazi Ortaokulu
Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu
Erol Yüksek Ortaokulu
Fatih Ortaokulu
Genç Osman Ortaokulu
Hasan Ali Yücel Ortaokulu
İBB Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu
Maraşal Fevzi Çakmak Ortaokulu
Mehmet Corcor İmam Hatip Ortaokulu
Mevlana Ortaokulu
Mimar Sinan Ortaokulu
Namık Kemal Ortaokulu
Necip Fazıl Mahallesi İmam Hatip Ortaokulu
Nene Hatun Ortaokulu
Şehit Öğretmen Hamit Sütmen Ortaokulu
Şehit Öğretmen Hamit Sütmen İmam Hatip Ortaokulu
Türk Hava Kurumu Gazi Ortaokulu
Türk Hava Kurumu Gazi İmam Hatip Ortaokulu
Yıldırım Beyazıt Ortaokulu
Yunus Emre Ortaokulu
Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu
Liseler[değiştir | kaynağı değiştir]
Gediktaş Anadolu İmam Hatip Lisesi
Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi
Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi
Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Sultanbeyli İbrahim Hakkı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Sultanbeyli Anadolu Lisesi
Sultanbeyli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Sultanbeyli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
Sultanbeyli Çok Programlı Anadolu Lisesi
Turhan Feyzioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Türk Telekom Anadolu Lisesi
Sultanbeyli Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]
Yıl Toplam
2000[7] 175.700
2007[8] 272.758
2008[9] 282.026
2009[10] 286.622
2010[11] 291.063
2011[12] 298.143
2012[13] 302.388
2013[14] 309.347
2014[15] 315.022
2015[16] 321.730
Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]
1957 yılında köy, 1989 yılında belde, 3 Haziran 1992 tarih ve 3806 sayılı kanunla ilçe olmuştur. İstanbul’un Anadolu yakasında yer alır. Yüz ölçümü 35 km²’dir. İstanbul’un en yüksek dağı olan 537 rakımlı Aydos Dağı ile Teferrüç Dağı arasındaki alanı doldurmakta olup Tem Karayolu ilçenin ortasından geçmektedir.

İlçe kuzeyde, güneyde ve batıda Kartal İlçesi’ne bağlı Paşaköy, Sancaktepe ilçesine bağlı Samandıra ile doğuda Pendik İlçesine bağlı Kurtköy ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 130 metredir.[17]

Politika[değiştir | kaynağı değiştir]
Yerel Seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]
Sultanbeyli Belediye Başkanları ve Partileri[18]
Yıl Belediye Başkanı Parti Oy Oranı
1994 Ali Nabi Koçak RP %57,90
1999 Yahya Karakaya FP %43,17
2004 Alaattin Ersoy AK Parti %47,77
2009 Hüseyin Keskin AK Parti %50,22
2014 Hüseyin Keskin AK Parti %62,02
Genel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]
Yıl Parti Oy Oranı
1995 RP %56
1999 FP %42
2002 AK Parti %52
2007 AK Parti %67
2011 AK Parti %68
Haziran 2015 AK Parti %56
Kasım 2015 AK Parti %66
Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]
^ http://www.sultanbeyli.gov.tr/default_B1.aspx?content=51
^ http://www.yerelnet.org.tr/ilceler/ilce_belediye_koordinat.php?ilceid=198657
^ “2014 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015.
^ İstanbul’un Kapısı-Sultanbeyli Tarihi, Yeditepe Yayınevi
^ “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Web Sitesi”. 2 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2015.
^ “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Web Sitesi”. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2015.
^ “2000 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2007 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2008 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2009 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2010 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2011 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2012 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014.
^ “2013 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014.
^ “2014 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015.
^ “2015 genel nüfus sayımı verileri” (html) (Doğrudan bir kaynak olmayıp ilgili veriye ulaşmak için sorgulama yapılmalıdır). Türkiye İstatistik Kurumu. Erişim tarihi: 13 Nisan 2016.
^ http://www.sultanbeyli.istanbul/sultanbeyli/cografi-durum-ve-nufus
^ yerelnet.org.tr, Sultanbeyli Belediyesi
Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]
T.C. İstanbul Valiliği (Harika İstanbul) / Sultanbeyli İlçesi Tanıtımı
T.C İstanbul Valiliği (Galeri İstanbul)
T.C. Sultanbeyli Belediye Başkanlığı

Google+sitemap