Blog

Zeytinburnu Kiremit Çatı Aktarma Ustası İstanbul


Facebook Twitter LinkedIn Google+ Hizmet Bölgelerimiz


Bagcilar-kiremit-cati-ustasi-2

Uygun Çatı İstanbul

(0530) 153 78 60

(0536) 692 51 95

Whatsapp Hattı

Zeytinburnu Kiremit Çatı Aktarma Ustası İstanbul

Zeytinburnu Kiremit Çatı Aktarma Ustası Önce Bölgeye uygulanacak çalışma için Zeytinburnu Kiremit çatı Alanında uzman ustalarımız keşif yaparak proje hazırlarlar. Zeytinburnu ÇATI, Zeytinburnu ÇATI YAPIMI, Zeytinburnu çatı tamiri, Zeytinburnu çatı aktarma, Zeytinburnu çatı fiyatları, Zeytinburnu çatı firmaları,

kiremit-cati-ustasi-1

kiremit-cati-ustasi-1

Zeytinburnu çatı firması, Zeytinburnu çatı ustası, Zeytinburnu çatı ustaları, Zeytinburnu çatı yapımı ustası, Zeytinburnu çatı tamir ustası, Zeytinburnu çatı montaj,
Zeytinburnu membran çatı, Zeytinburnu şıngıl çatı, Zeytinburnu kiremit çatı, Zeytinburnu pergole çatı, Zeytinburnu sundurma çatı, Zeytinburnu teras çatı,
Zeytinburnu ahşap çatı, Zeytinburnu demir çatı, Zeytinburnu profil çatı, Zeytinburnu çatı izolasyon, Zeytinburnu çatı firması,

Kiremit Çatı, Kiremit Çatı ustası, Kiremit Çatı fiyatları, Kiremit Çatı aktarma, Kiremit Çatı onarım,
Kiremit Çatı tamir, Kiremit Çatı firması, Kiremit Çatı şirketi, Kiremit Çatı yapım, Kiremit Çatı montajı,
Kiremit Çatı izolasyon, Kiremit Çatı yalıtım, Kiremit Çatı istanbul, istanbul Kiremit Çatı,
Zeytinburnu Kiremit çatılarınızın Olduğu alanlarda nelere ve İhtiyaç duyulduğu Zeytinburnu Kiremit çattı ustalarımız Tarafından Uygulamaya konulur.
Zeytinburnu Kiremit çatı ustalarımız Analiz yapılan Zeytinburnu Kiremit Çatı yapılacak bölgeye gerekli duyulan malzeme saptarlar.
Zeytinburnu Kiremit çatılarınızın olduğu alanlarda nelere ihtiyaç duyulduğu Zeytinburnu Kiremit çattı ustalarımız tarafından uygulamaya konulur.

Öncelik olarak İstanbul geneline tüm bölgelerine Zeytinburnu Kiremit çatı uygulamaları Zeytinburnu Kiremit çatı sistemleri profesyonel Zeytinburnu Kiremit çatı ustalarımız tarafında güven ve kalite ilkelerini siz değerli müşterilerinine en ekonomik fiyatlar ile sunmaktadır.Zeytinburnu Kiremit Çatı Ustalarımız Türkiye genelinede hizmet vermektedirler.BİZE ULAŞIN

kiremit-cati-ustasi-2

İstanbul Zeytinburnu Kiremit Çatı Ustası

Zeytinburnu
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Zeytinburnu, İstanbul sayfasından yönlendirildi)
Bu, bu sayfanın kontrol edilmiş bir sürümüdürayrıntıları göster/gizle
Başlığın diğer anlamları için Zeytinburnu (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.
Koordinatlar: 40°58′59″N, 28°53′59″E (Harita)

Zeytinburnu
— İlçe —
Istanbul location Zeytinburnu.svg
Koordinatlar: 40°58′59″K 28°53′59″D
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
Mahalleler 13
Yönetim
– Belediye Başkanı Murat Aydın (AK Parti)
– Kaymakam Ali Taşkın Balaban [1]
Yüzölçümü
– Toplam 11,16 km2 (4,3 mi2)
Rakım 10 m (33 ft)
Nüfus (2014[2])
– Toplam 287,223
Zaman dilimi DAZD (UTC+2)
– Yaz (YSU) DAYZD (UTC+3)
Posta kodu 340xx
Telefon kodu 212
İnternet sitesi:
zeytinburnu.bel.tr
zeytinburnu.gov.tr
Zeytinburnu, İstanbul ilinin bir ilçesidir. 1 Eylül 1957 tarihinde ilçe olmuştur. Trakya’nın güneydoğusunda, Çatalca yarımadasının, Marmara Denizi’ne bakan yamaçlarının, bu denizle birleştiği yerdedir. Tarihi yarımada ile surlarla ayrılmış, E-5 karayoluna sınır ve havalimanına 15-20 dakikalık mesafededir. Bu sebeple İstanbul’un dışarı açılan önemli bir penceresidir. Doğusunda Fatih, kuzeydoğuda Eyüp, kuzeyinde Bayrampaşa, batısında Güngören, Bakırköy, kuzeybatısında Esenler, güneyinde ise Marmara Denizi’yle çevrilidir.

İçindekiler [gizle]
1 Tarihi
1.1 Doğu Roma İmparatorluğu
1.2 Osmanlı İmparatorluğu
1.3 Tarihi Yapılar
1.4 Bucak oluşu
1.5 İlçe oluşu
2 Nüfus
2.1 Mahalleler
3 Politika
3.1 Yerel Seçimler
3.2 Genel seçimler
4 Ekonomi
4.1 Popüler Kültür
4.2 Yemek
5 Sağlık
6 Eğitim
7 Spor
8 Ulaşım
9 Kardeş belediyeler
10 Kaynakça
11 Dış bağlantılar
Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Surlar, Fatih ve Zeytinburnu’nun sınırlarını oluşturur, sağ taraf Zeytinburnu
Zeytinburnu isminin, Tarihî yarımadanın Marmara kıyılarından doğuya bakınca coğrafi olarak bir burun gibi gözüken ilçe kıyılarından ve bu alandaki zeytinliklere ithafen yapılan “Zeytin Burnu” adlandırmasından geldiği düşünülür. Komşu ilçe Bakırköy’de bulunan Zeytinlik mahallesi, civardaki eski zeytin varlığının bir diğer delilidir.

Doğu Roma İmparatorluğu[değiştir | kaynağı değiştir]
Zeytinburnu konum olarak, İstanbul Surları ve Bakırköy (Hebdoron) arasından yer alır. Sahilinde bulunan “Strongylion” ya da “Kyklobion” kimi kaynaklarda liman[3], kimi kaynaklarda kale/kule[4] olarak geçer ve Zeytinburnu’nda konumlandırılır. Bu bölge yer alan Marmara kıyılarından başlamak üzere, Konstantinopolis’in başlıca giriş kapısı olan Altın Kapı (Yedikule Zindanları) başta olmak üzere Belgradkapı, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı Zeytinburnu’na açılır. Ünlü Roma yollarından Egnatia Yolu ilçenin güneyin geçerek İmparatorluğun başkentini, Trakya ve Makedonya üzerinden Adriyatik Denizi’ne bağlar. Başkentin yaşadığı tüm kara kuşatmaları esasen ilçede topraklarında gerçekleşmiştir.

Türkler öncesi döneme ilişkin en önemli yapı, Balıklı Ayazması yanına yapılan Balıklı Kilisesi(Panagia Pege)’dır. Kilise, İmparator I.Leo tarafından 457-474 yılları arasında yapılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zeytinburnu Belediyesi, Osmanlı askeri hastanesi
Zeytinburnu’na ilk yerleşim İstanbul’un Türklerin eline geçmesini izleyen yıllarda Kazlıçeşme dolaylarına Kudüslü Papazlar diye adlandırılan insan topluluğu yerleşmesiyle başladı. İstanbul, Türklerin eline geçince çok eskiden kentte yerleşmiş olan Rumlar arasında anlaşmazlık çıktı. Bu anlaşmazlık sonucu, “Kudüs’lü Papazlar” bugün Zeytinburnu olarak bilinen deniz kıyısına yerleştiler.

Buraya yerleşen papazların İstanbul içine kalanlara göre daha dindar oldukları, İstanbul içinde eski yerlerinde kalan papazların Hıristiyan dininin kurallarını çiğnemelerine göz yummadıkları için o çağlarda boş olan bu topraklar üzerine yerleştikleri söylentileri günümüze değin ulaşmış bulunuyor. Bir süre sonra, Zeytinburnu ile Kazlıçeşme dolayları Kudüslü Papazların, türlü tarım ürünleri, zeytin ve birçok yemişler yetiştirerek, gönüllerince yaşam sürdürdükleri bir yöre durumuna geldi.

Bakırköy tapu kayıtları incelendiğinde; bugünkü Zeytinburnu ilçesi topraklarının 3/4’ünün “Kudüslü Şerif Çiftliği” adı altında, Kudüslü papazların tapulu yerleri olduğu ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, II. Bayezit çağından önce bu toprakların Türklerin tapulu yerleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Zeytinburnu topraklarının tapu kayıtlarında Kudüslü Papazların yeri olarak gözüken bölümlerden birçoğu Vakıflar yönetimine devredilmiştir.

Küdüslü papazların yaşadıkları çağlarda bu yerler güzel bir yöre durumuna geldi. İklimin zeytin bile yetiştirilmesine elverişli olduğu bu çağlarda Zeytinburnu yöresi bir gezinti yeriydi. İstanbul kentinin kıyısında bir eğlenme, dinlenme, gezinme yeri olarak uzun yıllar İstanbul halkının yaşamını etkiledi.

Bakırköy ile Kazlıçeşme arasında “İskender Çelebi” adıyla bilinen bir gezinti yeri bulunuyordu. Çok güzel bir bahçe, bahçenin içinde köşkler, köşklerin önünde denizle kucak kucağa olan yalılar vardı.Burası Osmanlı Hakanlarının (Padişahlarının) gönülerince yaşadıkları bir yerdi. İlçede dericiliğin başlaması Zeytinburnu ilçesi toprakları üzerinde yerleşmeyi etkileyici ikinci olay; Kazlıçeşme’de dericilik sanayisinin kurulmasıdır.

Türkiye’de dericilik sanayisinin 150 yılı aşkın tarihçesi Kazlıçeşme’de başlamıştır denebilir. Kazlıçeşme kentin dışında kalan boş bir yöreydi. Dericilik sanayi, deniz kıyısında, suyu, güneşi kısaca kendisine gerekli tüm olanakları sağlayabileceği bir ortam bulmuştu. Bu ortamda dericilik gelişirken çevreye yerleşenlerin sayısı da her geçen gün biraz daha çoğalıyordu. Dericilik sanayini, dokuma sanayi izledi. 1927 yılında Bezmen’ler Kazlıçeşme’de dokuma sanayini kurunca çalışan işçiler çevreye yerleşmeye başladılar.

Haritada ilçeye isminin veren burun ile Yenikapı Mevlevihanesi, Balıklı Semti ve Çırpıcı Çayırı belirtilmiştir. Ayrıca, ilçenin deniz kıyısında Yedi-Kuleli Köy isimli bir yerleşim yeri gösterilmiş.
Tarihi Yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]
Kazlıçeşme Fatih Camii, kesin yapım yılı bilinmemekle beraber, İstanbuldaki ilk türk camisi olduğu idaa edilir.
Takkeci İbrahim Ağa Camii
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Mescidi
Seyyid Nizam Tekkesi
Merkez Efendi Türbesi ve Tekkesi
Hacı Mahmud Ağa Tekkesi, sadece temelleri günümüze ulaşabilmiştir.
Yenikapı Mevlevihanesi
Erikli Baba Tekkesi / Cemevi
Balıklı Rum Kilisesi ve Balıklı Ayazması
Balıklı Rum Vakfı Hastanesi
Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi
Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Binası, tarihi 1828’e kadar giden bir askeri hastanedir
Abdülbaki Paşa Kütüphanesi
Merkez Efendi Hamamı
Kazlı Çeşme, bir mahalleye de adını veren kaz figürlü çeşmedir.
Bucak oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]
Zeytinburnu ilçesi toprakları 1953 yılına değin doğusu Fatih ilçesi batısı Bakırköy ilçesi topraklarında kalan bir yöre olarak yönetildi. 1950 yıllarında artık Fatih veya Bakırköy ilçesinden yönetimi yapılamayan bu yörenin yönetimsel bir örgüte kavuşturulması düşünülmeye başlandı. 30 Temmuz 1953 tarihinde Fatih ilçesine bağlı Zeytinburnu Bucağı olarak örgütlendirildi. Batı bölümü yine Bakırköy ilçesine bağlı olarak kaldı.

İlçe oluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Belgradkapı
Nüfusu günden güne çoğalan toplumsal, ekonomik, kültürel sorunlari her geçen gün bir kat artan bir yöre olarak büyüdü. 1940’lardan 1960 yıllarına değin iç göçün pek çok sorunuyla karşılaştı. 1955 sayımlarında 17.585 olan nüfus, 5 yıl sonra 1960 yılı sayımlarında 5 kat artarak 88.341 oldu. Artık Fatih ilçesinin bir bucağı olarak kalamayacak duruma gelmişti. Bunun üzerine 1 Eylül 1957 tarihinde 7033 sayılı yasa ile Zeytinburnu İlçesi adıyla İstanbul ilinin 14. ilçesi olarak örgütlendirilmeye başlandı.

Günümüzde, Zeytinburnu İlçesi 13 mahalleden oluşup, ilçede köy yerleşimi yoktur. İlçede toplam 58 cadde ile 971 sokak bulunur. İlçenin ana caddesi 58. Bulvar adlı, trafiğe tek yönlü açık caddedir. İlçede caddeler genellikle numara ile adlandırılır. İlçedeki söz edilmesi gereken bir diğer yapı Olivium Outlet Center alışveriş merkezidir.

Ayrıca ilçede askeri lojmanlar ve sahil kesiminde Tank Bakım Fabrikası bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Zeytinburnu’nun mahalleleri ve komşu ilçeleri
İstanbul Ticaret Odası desteğiyle Prof. HART’ın 1962 hazırladığı “Zeytinburnu:Gecekondu Bölgesi” adlı eserde yerel halkın %51.8 ‘sinin yurtdışı doğumlu olduğu belirtilmektedir. Yurtdışından gelenlerin çoğunluğu Bulgaristan ve Yugoslavya doğumludur, bu ülkeleri Yunanistan ve Romanya doğumlular izler. Türkiye kökenli nüfusta benzer şekilde İstanbul asıllı değildir. Yurtiçinden gelip Zeytinburnu’na yerleşenlerin %48,7’si Karadeniz bölgesindendir. Diğer bölgelerden gelenlerde çoktan aza doğru şu şekildedir; Doğu Anadolu, Trakya ve İç Anadolu. Fakat bunlar 1960 yılının verileridir. Günümüzde tabakhaneler kaldırılana kadar ilçede temel sektör dericilik olduğu için yoğun hayvancılık ile uğraşan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden, Zeytinburnu’na yoğun göç olmuştur. Bunun yanında yurtdışı göçte durmamıştır. Kazaklar, Uygurlar, Afganistan’ kökenli Türkler, Batı Trakya Türkleri ve Bulgaristan Türkleri 1960’lar sonrasında da ilçeye yerleşmeye devam etmişlerdir.

Günümüzde ilçede yaklaşık 15.000 Turkistan kökenli insan vardır. Temel olarak iki dalga halinde gelmişlerdir. Birinci aşama Adnan Menderes’in izniyle 1952-53 yıllarında yerleşenlerdir. İkinci etapta gelenler ise Afganistan’da yaşayan Türk soylu(ağırlıklı olarak Özbek) insanlardır. Bunlarda 1980’lerde ilçeye gelmiştir.

Yıl Toplam
1965[5] 102.874
1970[6] 117.905
1975[7] 123.548
1980[8] 124.543
1985[9] 147.849
1990[10] 165.679
2000[11] 247.669
2007[12] 288.743
2008[13] 288.058
2009[14] 290.147
2010[15] 292.430
2011[16] 293.228
2012[17] 292.407
2013[18] 292.313
2014[19] 287.223
2015[20] 289.685
Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]
Beştelsiz
Çırpıcı
Gökalp
Kazlıçeşme
Maltepe
Merkezefendi
Nuripaşa
Seyitnizam
Sümer
Telsiz
Veliefendi
Yenidoğan
Yeşiltepe
Politika[değiştir | kaynağı değiştir]
Yerel Seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]
Zeytinburnu Belediye Başkanları ve Partileri[21]
Yıl Belediye Başkanı Parti Oy Oranı
1984 Muzaffer Çavuşoğlu ANAP %44,27
1989 Hasan Yılmaz SHP %28,55
1994 Adil Emecan DSP %28,95
1999 Murat Aydın FP %27,70
2004 Murat Aydın AK Parti %52,71
2009 Murat Aydın AK Parti %44,20
2014 Murat Aydın AK Parti %49.2
Genel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]
Yıl Parti Oy Oranı
1983 HP %42
1987 ANAP %39
1991 ANAP %30
1995 RP %23
1999 DSP %30
2002 AK Parti %41
2007 AK Parti %46
2011 AK Parti %51
Haziran 2015 AK Parti %41
Kasım 2015 AK Parti %51
Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]
Tarihsel olarak ilçenin İstanbul’a yakınlığı ve düşük yoğunluktaki iskan varlığı, Zeytinburnu’nu sanayiye dayalı ekonomi için cazip kılmıştır. Osmanlıda temelleri atılan Kazlıçeşme, tabakhaneleri ilçenin ana ekonomik faaliyetini ve ilçe kimliğini oluşturmuştur. Çevresel nedenlerle, 1996 yılında Tuzla Organize Sanayi Bölgesine taşınan tabakhaneler, uzun yıllar ilçede deri konfeksiyon atölyeleri, aksesuvarcılık gibi ilgili yan sektörlerin gelişmesine yardım etmiştir. Günümüzde tabakhaneler olmasada ilçede hala deri tacirliği, giyim atölyeleri ve aksesuvarcilik iş kolları faaliyet göstermektedir.

Osmanlının ilk fabrikalarında olan 1850’de kurulan Bakırköy-Zeytinburnu sınırına kurulan “Bakırköy Pamuklu Dokuma Fabrikası”[22], ilçe içinde kurulmasada, işçilerin bir kısmı Zeytinburnu’nda ikamet ettiği için, aynı zaman ilçeninde ekonomik yapısında önemli bir etkendir. Fabrika Cumhuriyet Döneminde Sümerbank’a devredilir. Zeytinburnu Sümer mahallesinin ismide buradan gelir. Mahalle uzun yıllar fabrika işçilerinin iskan mekanı olmuştur. Bir diğer Osmanlı fabrikasıda silah sanayisine hizmet için Zeytinburnu’nda kurulan demir fabrikasıdır[23][24]. İlçe sahilindeki Demirhane Caddesi adını buradan almıştır.

Günümüzde ilçenin kuzeydeki Seyitnizam, Merkezefendi ve Maltepe mahallerinde Demirciler ve Matbacılar Siteleri ile Otosanayi Siteleri bulunmaktadır. İlçenin merkezi sayılan güney kısmı ise artık yoğun iskan nedeniyle, temel faaliyet sanayi yerine ticarettir.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Süryani Mezarlığı ve Kilise
Zeytinburnu’nda yeralan “Merkezefendi Tıp Bitkiler Bahçesi” çeşitli tıbbi bitkilerin yetiştirildiği ve bu alanda kursların düzenlediği bir merkezdir. 1999 yılından beri her yıl haziran ayının başında kutlanan geleneksel “Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali” ilçedeki önemli aktivitelerdedir.

İstanbul’un 7. organik pazarı olan “Zeytinburnu Organik Halk Pazarı”, 30 Ekim 2010 gününden beri ilçede faaliyettedir[25].

İstanbul’un fethi için gerçekleşen savaşlar büyük oranda ilçe sınırları dahilinde gerçekleşmiştir. İlçede Fatih’in fetih için kurduğu karargahın yeri küçük bir anıtla belirtilmiştir. Anıta itafen semtin adı “Dikilitaş” ‘tır. Fetih konusuna ışık tutması için yapılan Panorama 1453 Tarih Müzesi ilçenin kuzeyinde Topkapı mevkinde yer alır.

Tabakhanelerin kaldırılmasıyla, Kazlıçeşmede açığa çıkan geniş alan günümüzde İstanbul’un önemli resmi miting alanlarından biridir[26].

İlçenin uzun süre konut olarak iskan edilmeyişi ve Bakırköy, Fatih gibi kalabalık ve daha eski yerleşim yerlerine yakın olması sebebi ile ilçede mezarlıklar geniş yer kaplar. İlçede çeşitli müslüman mezarlıklarının yanında Balıklı Ermeni, Balıklı Rum ve Kadim Süryani mezarlıkları da bulunur. Birçok Rum Patriğin mezarı ilçededir. Onların dışındaki mezarları Zeytinburnu’nda olan bazı ünlü isimler:

Halide Edib Adıvar[27]
Sabahattin Eyüboğlu[28]
Adnan Menderes
Turgut Özal
Hrant Dink
Popüler Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]
Büyükşehre göç ve sanayileşme olguslarıyla hızla büyüyen Zeytinburnu, işçi ve gecekondu temelı filmler için çekim mekanı olmuştur. 60’larda çekilen ödüllü film Üç Tekerlekli Bisiklet ve Hayat Bazen Tatlıdır filmlerinin bazı sahneleri ilçede çekilmiştir. Yeşilçam dönemi komedi tarzı yapımlarıyla hatırlanan Kemal Sunal’ın Bekçiler Kralı filmi, Zeytinburnu’na atanan bir bekçinin hikâyesini anlatır.[29]. Bunun dışında surları dekor olarak kullanan filmlerde vardır. Türk sinemasının ilk salt işçi temalı filmlerinden sayılan olan Tarık Akan’ın rol aldığı Çark filmi ilçede bulunan deri işçilerinin yaşamını konu alır.

Yemek[değiştir | kaynağı değiştir]
Zeytinburnu’na yemek konusunda en önemli mekanı “Tarihi Merkezefendisi Köftecisi” dir. 1962’den beri faaliyettedir. Etin özelliği dananın kaburgası ve kuzunun boşluğundan yapılmasıdır. Günümüzde benzer adlarla aynı bölgede başka köftecilerde vardır ve Vedat Milor’un tabiri ile bölge bir “köfte gettosu”na dönüşmüştür.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermeni Hastanesi
İlçede faaliyet gösteren hastaneler;

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi
Zeytinburnu Semiha Şakir Doğum Evi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Özel Balıklı Rum Hastanesi
Özel Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi
Özel Avrasya Hastanesi
Özel Sante Plus Hastanesi
Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]
İlçede 2 adet vakıf üniversitesinin yerleşkesi vardır. Bunlar Yeni Yüzyıl Üniversitesi Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı yerleşkesidir. Topkapı yerleşkesi Yenikapı Mevlevihanesidir. 27 Şubat 2014 tarihinde Biruni Üniversitesi Zeytinburnu sınırları içerisinde kurulmuştur.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]
Zeytinburnu, İstanbul çapında önemli yeri olan spor tesislerine ev sahipliği yapar. Bunlar birçok uluslararası spor ve kültür organisazyonuna ev sahipliği yapan Abdi İpekçi Arena ve Türkiye’nin önemli hipodromlarından, Bakırköy sınırında yer alan Veliefendi Hipodromudur. İlçedeki Veli Efendi mahallesine ismini vermiştir.

Bunun yanında ilçenin lacivert-beyaz renkleri benimsemiş Zeytinburnuspor isimli bir futbol takımı vardır. Takım, Zeytinburnu Stadyumu’nda yapmaktadır.İlçede 2 tane daha önemli takımlar vardır, Bunlardan biri Merkezefendispordur İkinicisi Türkiye’de birçok futbol kulüplerine altyapıdan sporcu yetiştiren Damlaspordur.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmaray, Kazlıçeşme İstasyonu
Zeytinburnu’na ulaşımla ilgili bilgiler

İlçenin otobüs kodu 93’tür. Eminönü(93), Beyazıt(93C), Taksim(93T) ve Mecidiyeköy(93M)’e ilçeden otobüs seferi vardır. Ayrıca ilçenin sahil kısmından (81) kodlu Eminönü – Yeşilköy otobüsü ve (E-51) kodlu Taksim – Yeşilköy ekspres otobüsü de geçmektedir.
Marmaray, ilçeden geçer ve Kazlıçeşme durağı vardır.
T1 ve M1 hatları, Zeytinburnu sınırlarından geçer.
Bunların yanında, Topkapı ve Bakırköy’e dolmuşlar vardır.
Kardeş belediyeler[değiştir | kaynağı değiştir]
Flag of Azerbaijan.svg Nerimanov, Azerbaycan
Flag of Azerbaijan.svg Kuala, Azerbaycan
Flag of Palestine.svg Beyt Hanun, Filistin
Flag of Kazakhstan.svg Semey, Kazakistan
Flag of Kazakhstan.svg Taraz, Kazakistan
Flag of Albania.svg İşkodra, Arnavutluk

Zeytinburnundan Güneşin Doğuşu, Gökalp Mahallesi
Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]
^ http://www.zeytinburnu.gov.tr/default_B1.aspx?content=51
^ Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)
^ ancientportsantiques.com
^ pleiades.stoa.org
^ “1965 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “1970 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “1975 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “1980 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “1985 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “1990 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2000 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2007 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2008 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2009 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2010 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2011 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012.
^ “2012 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014.
^ “2013 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2014.
^ “2014 genel nüfus sayımı verileri” (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015.
^ “2015 genel nüfus sayımı verileri” (html) (Doğrudan bir kaynak olmayıp ilgili veriye ulaşmak için sorgulama yapılmalıdır). Türkiye İstatistik Kurumu. Erişim tarihi: 13 Nisan 2016.
^ yerelnet.org.tr, Zeytinburnu Belediyesi
^ Sümerbank’ın tarihi
^ Zeytinburnu Fabrikası,Sümerbank
^ Metalurji ve Döküm Sektörünün Tarihçesi, İSDÖK
^ Zeytinburnu Organik Halk Pazarı Açıldı…
^ İstanbul Miting Alanları, İsatanbulburda.com
^ Halide Edib Adıvar
^ Sabahattin Eyüboğlu
^ kemalsunalfilm.com

Google+sitemap